Witam kochani na stronie prywatnej - Sagi Rodu BIELAS .Jesteś gościem na mojej stronie 

SZTUKA TO JEJ PASJA

20 grudnia 2008 – po premierze „Obywatela”w Teatrze Horzycy Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki uroczyście wręczył Brązowe Medale Gloria Artis naszej koleżance Wandzie Ślęzak.

Wanda Ślęzak jest aktorką, która od ponad 50 lat czynnie pracuje w Teatrze Horzycy, tworząc niezapomniane kreacje. Pomimo,że 10 lat temu przeszła na emeryturę, w dalszym ciągu jest angażowana do nowych przedsięwzięć artystycznych toruńskiegoTeatru. Jest bardzo lubianą i cenioną aktorką i koleżanką – duszą towarzystwa. Jest także długoletnim członkiem ZASP-u,w którego życiu aktywnie uczestniczy. Aktorka Teatru im. Wilama Horzycy w latach 1959-1989

Debiut:

1957 - Kochać nie wiedzieć kogo Lope de Vegi, w reżyserii Janusza Obidowicza, Teatr Popularny Grudziąd.Karierę aktorską rozpoczęła na deskach Teatru Popularnego w Grudziądzu, po roku przeniosła się do Teatrów Dolnośląskich Jelenia Góra-Legnica-Wałbrzych, by po kolejnym sezonie zagościć w Toruniu na blisko 40 lat. Zagrała w 85 tytułach: 2 w Grudziądzu, 2 w teatrach dolnośląskich i 81 w Toruniu.Nagrody i odznaczenia:2008 - Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
2008 - Złoty Medal Gloria Artis - Zasłużony Kulturze

 

Wanda Ślęzak

( aktorka Teatru im.Wilama Horzycy w Toruniu )

Wspaniałe teatralne role

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popisowe role Pani Wandy Ślęzak na deskach teatru w Toruniu

"Dziedzictwo Estery"

 

„Dziedzictwo Estery” jest kolejną pozycją zaproponowaną publiczności w tym sezonie w cyklu „Żeńskie – męskie”. Akcja sztuki rozgrywa się w ciągu jednego dnia, podczas którego poznajemy historię życia głównej bohaterki. To dzień, w którym w domu Estery, po dwudziestu latach nieobecności i milczenia, pojawia się Lajos – jedyny mężczyzna, którego kochała. Lajos całe życie kłamał i manipulował ludźmi wokół siebie – rodziną, znajomymi, Esterą – kobietą,  którą  kochał. Jaki jest powód jego wizyty? Czy Lajos przyjeżdża po to, by uporządkować, wyprostować niedomówienia, niejasne sprawy z przeszłości? Czy po to, by po raz ostatni ograbić Esterę z tego co jeszcze jej pozostało. Ale czy tak naprawdę Estera staje się ofiarą kolejnej manipulacji Lajosa? A może zakończenie pewnego etapu życia doda jej sił i uporządkuje jej przyszłość?  Przedstawienie przygotowała młoda reżyserka Pia Partum na podstawie mistrzowskiej prozy węgierskiego pisarza.

Udział biorą: Maria Kierzkowska, Mirosława Sobik, Wanda Ślęzak, Jarosław Felczykowski, Paweł Kowalski, Sławomir Maciejewski, Marek Milczarczyk.

 

"Ich czworo"

 

 

Akcja dramatu (z elementami komediowymi) obejmuje tydzień od Wigilii do Sylwestra. „To przecież miał być dzień Świąteczny!” – krzyczy przez nakryty stół Żona (Maria Kierzkowska) do zdradzanego Męża (Marek Milczarczyk), który już jej nie kocha, bo ona nie daje mu na to szansy. Jest mocno zniecierpliwiona, ponieważ jej kochanek, Fedycki (Michał Marek Ubysz) nie przyszedł „na czwartego”, aby podzielić się opłatkiem. Fedycki nie ma czasu, gdyż uwodzi, z powodzeniem, Wdowę (Wanda Ślęzak), której jest dłużnikiem. I co najgorsze „nie do pary nas siedzi! – krzyczy dalej Żona – więc ciekawe, które z nas w tym roku umrze?”. Ona czy Dziecko? „Na czwartego” przychodzi „na szczęście” Panna Mania (Matylda Podfilipska). Panna Mania – nauczona przez trudy życia sprytu i bezwzględności, w rozpadzie rodziny widzi dla siebie życiową szansę, pilnie więc staje się „narzędziem opatrzności”, kierując intrygą tak, by już w noc Sylwestrową zająć miejsce Żony. „Jakie tu miał pan profesor życie? ciągłe sprzeczki? awantury? Ja biedna nie chciałabym w takim piekle żyć! Ja się domem zajmę. Będzie cicho, będzie dobrze…”. Bo najważniejsze, aby nie było skandalu! Brudy zostają zamiecione pod dywan. Świadkiem i ofiarą rozpadu rodzinnego układu  jest Dziecko. Przyjrzyjmy się więc dokładnie swojemu dzieciństwu, przyjrzyjmy się swojemu rodzicielstwu poprzez tę świetną, aktualną komedię, napisaną sto cztery lata temu. – Karina Piwowarska

 

Występują: Maria Kierzkowska, Matylda Podfilipska, Wanda Ślęzak, Marek Milczarczyk, Michał Marek Ubysz oraz Pola Korecka/Anna Lorek

"Człowiek z Bogiem w szafie"

 

Bóg,  codzienność i stara szafa

Jesteś pewien zawartości swojej szafy? Uważaj, możesz się zaskoczyć. Lepiej do niej zajrzyj. Bo może się okazać, że tak jak w sztuce Michała Walczaka, to właśnie tam, między płaszczami i kulkami na mole, ukrywa się Bóg. Dlaczego Walczakowski Bóg mieszka w szafie? Nie wiadomo. Tak jak nie wiadomo, czy zatrzymał się tam na zawsze, czy tylko na chwilę. To, co o nim wiemy na pewno, to to, że bywa zabawny i lubi pizzę z oliwkami. I że nigdy nie opuszcza szafy. Kiedy Bóg siedzi w swojej bezpiecznej szafie, na zewnątrz toczy się życie: trwają gorączkowe przygotowania do przyjazdu Jana Pawła II, których zagorzałą uczestniczką jest Kobieta Bardzo Wierząca, a para nastolatków - Kama i Adam – korzystając z okazji, jakim jest wyjście rodziców chłopaka na spotkanie z papieżem, przeżywa pierwsze miłosne uniesienia. Świat poza szafą boryka się z codziennymi problemami, podejmuje ważne decyzje, poszukuje stałych wartości, a także boskiej obecności, o której nie wie, że jest na wyciągnięcie ręki.

„Człowiek z Bogiem w szafie”, sztuka, która powstała w ramach konkursu na dramat inspirowany życiem i twórczością Jana Pawła II, ogłoszonego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie jest refleksją na temat dziedzictwa papieskiego nauczania w życiu zarówno prywatnym, jak i zbiorowym jego rodaków. Niepozbawiona humoru, wpisana we współczesne ramy sztuka jest z jednej strony podjętym w sposób twórczy tematem tak obecności Jana Pawła II w życiu Polaków, jak i obecności Boga w życiu człowieka, z drugiej zaś – odrobinę żartobliwą powiastką o mieszkającym w szafie Bogu, który jest bliżej, niż myślimy. Walczakowski Bóg z szafy ukrywa się, bo może chce odpocząć i spokojnie porozmyślać. Może ucieka od ludzi i świata. A może po prostu siedzi tam, bo chce być blisko, zawsze pod ręką.

Udział biorą: Aleksandra Lis, Ewa Pietras, Wanda Ślęzak, Jarosław Felczykowski, Jerzy Gliński, Marek Milczarczyk, Tomasz Mycan.

 

"Ślubuję ci miłość i wierność”

 

 

Prapremierowa realizacja polska tekstu Jánosa Háya, węgierskiego dramatopisarza, którego dramaty toruńska i polska publiczność poznała podczas festiwalu KONTAKT w 2003 roku. Prezentowany wówczas spektakl „Geza-dzieciak” otrzymał II nagrodę jury. Po raz drugi, również dzięki KONTAKTOWI tekst Háya „Syn wujka Stefka” gościł na toruńskiej scenie w 2007 roku.

W „Ślubuję ci miłość i wierność” Háy bierze pod lupę małżeństwo, a właściwie małżeństwa czterdziestolatków i próbuje je zdiagnozować. Analizuje zmiany zachodzące między partnerami po kilku, kilkunastu latach związku. Pokazuje jak współczesny świat wpływa na relacje najbliższych sobie, wydawałoby się, osób: rozchodzenie się dróg i oczekiwań partnerów, poszukiwanie innych wrażeń, zawiedzione nadzieje, niespełnienie, nuda, pustka emocjonalna, nieczułość, wypalenie, kryzys wieku średniego, niezrozumienie i samotność w związku; utrzymywanie ze względu na dzieci rodziny „pełnej”, ale nieszczęśliwej, bez miłości i wzajemnego wsparcia. Oto obraz czterdziestolatków wg Háya.

Nasz spektakl może stać się swoistą, teatralną psychoterapią dla par.

Udział biorą:
Maria Kierkowska Karina Krzywicka, Aleksandra Lis, Anna Magalska-Milczarczyk, Marek Milczarczyk, Ewa Pietras, Teresa Stępień-Nowicka, Wanda Ślęzak, Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Jarosław Felczykowski, Paweł Kowalski, Sławomir Maciejewski, Niko Niakas, Paweł Tchórzelski.

 

SPEKTAKL UHONOROWANY NAGRODAMI - nagroda UMK za sezon 2008/2009 dla zespołu aktorskiego i reżysera.

"Kaleka z Inishmaan"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedną z inspiracji do napisania „Kaleki z Inishmaan” było autentyczne wydarzenie – realizacja dokumentalnego filmu o życiu mieszkańców wysp Aran. W 1934 r. Robert J. Flaherty nakrecił „Człowieka z Aran”.

Bohaterami sztuki są ludzie zamieszkujący Inishmaan, jedną z wysp archipelagu Aran – plotkarz Johnnypateenmike, jego matka, rodzeństwo Helen i Bartley, przybrane ciotki Billego – Kate i Eileen, właściciel kutra – Babbybobby i lekarz. Pewnego dnia na sąsiednią wyspę, Inishmore przyjeżdża ekipa z Hollywood. Mieszkańcy są podekscytowani wiadomością o przyjeździe amerykańskiej ekipy filmowej. Kilka osób wyjeżdża na casting, mając nadzieję, że uda im się uwolnić od monotonnej wyspiarskiej rzeczywistości.

McDonagh wykorzystuje absurdalny humor i podkreśla komizm swoich bohaterów. Wnikliwie portretuje ludzi, tworzy galerię pełnokrwistych postaci, które pod przykrywką szorstkości, pełne są ciepła, bywają śmieszni, okrutni, straszni, głupi. Bywają też mądrzy i wrażliwi. Poszukują miłości i akceptacji, pragną wyrwać się z szarości życia codziennego.

W 2002 r. Iwona Kempa zrealizowała w Teatrze im. Wilama Horzycy „Samotny Zachód” Martina McDonagha, który cieszył się ogromnym powodzeniem i grany był przez niemal sześć sezonów.

Udział biorą: Aleksandra Lis, Ewa Pietras, Teresa Stępień-Nowicka, Wanda Ślęzak, Radosław Garncarek, Łukasz Ignasiński, Sławomir Maciejewski, Niko Niakas, Grzegorz Woś.

 

"Niebieski, niebieski, niebieski"

 

 

 

"Niebieski, niebieski, niebieski" to współczesna opowieść o biednej, upadającej trupie cyrkowej. Artyści "Filadelfii" niewiele potrafią, dawno przestali ćwiczyć, nawet jeśli kiedyś mieli talent, to go zmarnowali, stracili wszelkie ambicje. Chcieliby żyć inaczej, ale nie potrafią podjąć trudu jakiejkolwiek zmiany. Marzą o lepszym życiu, ale nie wiedzą jak te marzenia zrealizować. Los daje im jednak wielką szansę przystąpienia do międzynarodowej organizacji cyrków wędrownych (WC), która może zagwarantować im pomoc i uchronić przed upadkiem. Będziemy świadkami wyjątkowego przedstawienia cyrkowego, które dla członków "Filadelfii" ma stać się przepustką do "środkowo-europejskiego raju". Czy odniosą sukces? Czy coś się zmieni? To barwna, ale gorzka opowieść o tęsknocie za innym, lepszym życiem, o nieusuwalnej przepaści między marzeniami a rzeczywistością, o lęku przed niespełnieniem i zmarnowanym życiem.

Udział biorą: JULIA BALSEWICZ, ANNA ROMANOWICZ-KOZANECKA, TERESA STĘPIEŃ-NOWICKA, WANDA ŚLĘZAK, JOLANTA TESKA, RYSZARD BALCEREK, RADOSŁAW GARNCAREK, SŁAWOMIR MACIEJEWSKI, TOMASZ MYCAN, NIKO NIAKAS, PAWEŁ TCHÓRZELSKI, MICHAŁ MAREK UBYSZ, GRZEGORZ WIŚNIEWSKI.

Wanda Ślęzak w Subiektywnym spisie Aktorów

20 grudnia 2008 – po premierze „Obywatela ”w Teatrze Horzycy Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki uroczyście wręczył Brązowe Medale Gloria Artis naszej koleżance Wandzie Ślęzak i naszemu koledze Jurkowi Glińskie-mu. Wandzia Ślęzak jest aktorką, która od ponad 50 lat czynnie pracuje w Teatrze Horzycy, tworząc niezapomniane kreacje. Pomimo, że 10 lat temu przeszła na emeryturę, w dalszym ciągu jest angażowana do nowych przedsięwzięć artystycznych toruńskiego Teatru. Jest bardzo lubianą i cenioną aktorką i koleżanką – duszą towarzystwa. Jest także długoletnim członkiem ZASP-u, w którego życiu aktywnie uczestniczy

+++++++++++++

 

Miło nam poinformować, że Wanda Ślęzak, aktorka  naszego teatru, występująca w spektaklach „Człowiek z Bogiem w szafie”, „Kaleka z Inishmaan”, „Ich czworo” oraz „Ślubuję Ci miłość i wierność” została wyróżniona w XIX Subiektywnym spisie aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego.Zagrać moherową babcię w Toruniu pod nosem wiadomej twierdzy – to trzeba mieć odwagę, której na szczęście generalnie Teatrowi im. Horzycy nie brakuje. Trzeba mieć też przyzwoitą sztukę („Człowieka z Bogiem w szafie” Michała Walczaka), niezacietrzewionego reżysera (Piotra Kruszczyńskiego). Ale też w dyspozycji aktorską pogodę ducha, dzięki której postać nazwana Kobietą Bardzo Wierzącą może być szczerze zabawna, a nie karykaturowana, bez obraz i rechotu. Może być po moherowemu natrętna, nieznośna – a sympatyczna tak czy owak. Grać teatr na uśmiech – to umiejętność, by tak rzec, cenna także społecznie, szkoda że kojarzona głównie ze sztuką starszych pokoleń; młodzi artyści chętniej zdają się gonić rzeczywistość w zaciskaniu zębów.

 

"S.O.S. ginącej miłości"

 

 

Wszystko zasypane śniegiem. Na małej stacyjce ugrzęzło kilkoro przypadkowych pasażerów.  Nie mogą się z niej wydostać. Powoli i nieśmiało próbują nawiązać ze sobą kontakt; marzą, tęsknią, zwierzają się słowami Jeremiego Przybory do muzyki Jerzego Wasowskiego.

W spektaklu usłyszymy znane i lubiane przez wszystkich piosenki z Kabaretu Starszych Panów, m.in.: „Addio, pomidory”, „Już kąpiesz się nie dla mnie”, „Shimmy-szuja”, „Upiorny twist” oraz „Kaziu, zakochaj się”.

 

Udział biorą:Karina Krzywicka, Aleksandra Lis, Anna Magalska-Milczarczyk, Matylda Podfilipska, Wanda Ślęzak, Agnieszka Wawrzkiewicz, Grzegorz Wiśniewski
Muzycy: Adam Franciszkowski (obój), Maciej Młóciński (kontrabas), Jakub Mówka (pianino)

"Pakujemy manatki. Komedia na osiem pogrzebów"

Hanoch Levin (1943-1999) jest uznawany za jednego z najciekawszych izraelskich dramaturgów XX w., jednego z najbardziej oryginalnych i nowatorskich twórców swego pokolenia. Budził skrajne emocje. Przez jednych uważany za sumienie narodu, przez innych krytykowany był za radykalizm polityczny. Mistrz groteski – jak go określano – opublikował 56 dramatów, z których około 30 wystawiono na scenie za jego życia. W świetnie skonstruowanej czarnej komedii „Pakujemy manatki” (o podtytule „Komedia na osiem pogrzebów”) ukazuje monotonne, szare i nieciekawe życie małej miejskiej społeczności, w której wszyscy dobrze się znają, a każdy jest niezadowolony i nieszczęśliwy – marzy, marnuje życie, w końcu umiera. Niektórzy chętnie by uciekli za granicę, do lepszego świata, w którym mogliby się zrealizować, lecz brak im energii, wiary i odwagi.

Udział biorą: MARIA KIERZKOWSKA, KARINA KRZYWICKA, MAŁGORZATA ABRAMOWICZ / ANNA MAGALSKA-MILCZARCZYK, EWA PIETRAS, MATYLDA PODFILIPSKA, ANNA ROMANOWICZ-KOZANECKA, MIROSŁAWA SOBIK, WANDA ŚLĘZAK, JOLANTA TESKA, AGNIESZKA WAWRZKIEWICZ, RYSZARD BALCEREK, MIECZYSŁAW BANASIK, DARIUSZ BERESKI, JAROSŁAW FELCZYKOWSKI, RADOSŁAW GARNCAREK, PAWEŁ KOWALSKI, SŁAWOMIR MACIEJEWSKI, MAREK MILCZARCZYK, TOMASZ MYCAN, NIKO NIAKAS, PAWEŁ TCHÓRZELSKI, MICHAŁ MAREK UBYSZ, GRZEGORZ WIŚNIEWSKI.

SPEKTAKL UHONOROWANY NAGRODAMI    – główna nagroda „Laur Konrada” i Nagroda Publiczności dla Iwony Kempy na X Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach (2008).

"Uroczystość"

 

 

 

 

 

"Uroczystość" (Festen) to adaptacja sceniczna filmu autorstwa Thomasa Vinterberga, jednego ze współtwórców (wraz z Larsem von Tierem) słynnego manifestu "Dogma 95". Akcja skupia się wokół jubileuszu 60-letniego Helgego, głowy rodziny. Zjeżdżają liczni zaproszeni, w tym troje dorosłych dzieci. Przy zastawionym stole jubilat wysłuchuje najpierw peanów na swoją cześć, jednak potem przemówienie najstarszego syna staje się katalizatorem lawiny nieprzewidzianych zdarzeń. Ciepła, rodzinna atmosfera szybko ulatuje, a my stajemy się świadkami konfrontacji ze skrywaną przeszłością. Uroczystość to mocna rzecz. Wciągająca historia i świetna analiza zachowań zamkniętej zbiorowości w określonych warunkach. Bez znieczulenia zrywa maskę obłudy i pozornej radości. Autorzy zadbali i oto, byśmy my widzowie tanim kosztem nie byli mądrzejsi od przeciętnego uczestnika urodzin. Zapraszamy więc na... "Uroczystość".

Udział biorą: MAŁGORZATA ABRAMOWICZ, MARIA KIERZKOWSKA, KARINA KRZYWICKA, ANNA MAGALSKA-MILCZARCZYK, ANNA ROMANOWICZ-KOZANECKA, EWA PIETRAS, MIROSŁAWA SOBIK, WANDA ŚLĘZAK, JOLANTA TESKA, AGNIESZKA WAWRZKIEWICZ, RYSZARD BALCEREK, MIECZYSŁAW BANASIK, DARIUSZ BERESKI, JAROSŁAW FELCZYKOWSKI, PAWEŁ KOWALSKI, SŁAWOMIR MACIEJEWSKI, MAREK MILCZARCZYK, NIKO NIAKAS, IVES MULENDA NYEMBO MAKUA, PAWEŁ TCHÓRZELSKI, MICHAŁ MAREK UBYSZ.

 

 ZESPOŁ TEATRALNY

 

Zespół artystyczny Teatru im. Wilama Horzycy, sezon 2011/2012


Na zdjęciu – siedzą (od lewej): Aleksandra Lis, Mirosława Sobik, Maria Kierzkowska, Łukasz Ignasiński, Anna Magalska-Milczarczyk, Niko Niakas, Beata Banasik (kierownik literacki), Grzegorz Wiśniewski;
stoją (od lewej): Sławomir Maciejewski, Iwona Kempa (dyrektor artystyczny), Janina Sachwanowicz-Niakas (inspicjent, sufler), Karina Krzywicka, Teresa Stępień-Nowicka, Alicja Kostrzewska (inspicjent, sufler), Małgorzata Abramowicz, Paweł Kowalski, Anna Romanowicz-Kozanecka, Paweł Tchórzelski, Ewa Pietras, Anna Kruzińska (inspicjent, sufler), Agnieszka Wawrzkiewicz, Jolanta Teska, Jarosław Felczykowski, Wanda Ślęzak, Radosław Garncarek, Tomasz Mycan, Aleksandra Bednarz, Michał Marek Ubysz, Matylda Podfilipska, Andrzej Churski (zastępca dyrektora), Marek Milczarczyk, Jadwiga Oleradzka (dyrektor naczelny).


 

  

 

 

 

 

 

 
   NASZE POCIECHY
   POKOLENIE
   RODZINNE WYPADY
   ZAGRANICZNE WOJAŻE 2012
   ZAGRANICZNE WOJAŻE 2011
   ZAGRANICZNE WOJAŻE 2010
   BUDOWNICTWO
   CZAR WAKACJI 2012
   CZAR WAKACJI 2013
   PALMIARNIA
   PRZYCHODZI TAKI CZAS
   SPOTKANIE Z NATURĄ
   SZTUKA TO JEJ PASJA
   CZAR WAKACJI 2011
   WOJAŻE ZAGRANICZNE 2013

 
Copyright ©2009 JERZY BIELAS
Kreator Stron www